Az Európai Unió Erdőirtási Rendelete (EUDR)
Az Európai Unió Erdőirtási Rendelete (EUDR) az Európai Bizottság egyik legújabb kezdeményezése, amelynek célja az erdőirtás és az erdőpusztulás csökkentése világszerte. A rendelet egyértelmű kereteket és szabályokat határoz meg az EU-ba importált - és az EU piacán forgalomba hozott - termékekre vonatkozóan. A rendelet 2024. december 31-én lép hatályba, de az érintett vállalatoknak már most meg kell kezdeniük a felkészülést.
Az EUDR egy széleskörű és átfogó szabályozás, amely jelentős hatást gyakorol az érintett iparágakra és a globális környezetvédelmi politikákra egyaránt.
Melyek a fő célkitűzések?
- az erdőirtás csökkentése és megelőzése az EU-ba importált termékek esetében
- a fenntartható erdőgazdálkodás és a biodiverzitás megőrzése.
- a globális éghajlatváltozás elleni küzdelem elősegítése.
- a fogyasztók és a vállalatok tudatosságának növelése az erdőirtással kapcsolatos problémákra vonatkozóan.
Mely termékeket érinti a rendelet hatálya?
Az EUDR különféle termékekre vonatkozik, beleértve a pálmaolajat, szóját, kávét, kakaót, fát és marhahúst, valamint ezek származékait. A rendelet előírja, hogy ezeknek a termékeknek a beszállítói biztosítsák, hogy termékeik előállítása nem járult hozzá az erdőirtáshoz. A rendelet hatálya alá tartozó vállalatoknak szigorú követelményeknek kell megfelelniük annak érdekében, hogy termékeik megfeleljenek az EU normáinak.
Milyen követelményeknek kell megfelelni?
Az EUDR előírja, hogy az érintett vállalatoknak be kell mutatniuk, hogy termékeik előállítása során nem történt erdőirtás. Ennek érdekében a vállalatoknak:
- részletes dokumentációval kell rendelkezniük termékeik származási helyéről és előállítási folyamatáról
- nyomon kell követniük a teljes ellátási láncot
- be kell szerezniük a megfelelő tanúsítványokat és nyilatkozatokat
- transzparens módon kell jelentést tenniük tevékenységükről a kijelölt hatóság felé
Milyen konkrét feladatokat jelent mindez?
Az ellátási lánc átláthatóságának biztosítása
A vállalatoknak részletesen ismerniük kell a teljes ellátási láncukat, beleértve a termékek származási helyét és a beszállítói lánc minden egyes lépését. Minden beszállítótól és közvetítő partnertől pontos adatokat kell begyűjteni a termékek eredetéről és előállítási körülményeiről. Elektronikus rendszereket kell alkalmazni az adatok nyomon követésére és tárolására, amelyek lehetővé teszik a termékek teljes életciklusának követését a forrástól a végső fogyasztóig.
Kockázatértékelés és kockázat csökkentés
A vállalatoknak rendszeresen értékelniük kell az erdőirtás kockázatát a beszállítói láncukban, és megfelelő intézkedéseket kell tenniük a kockázatok minimalizálása érdekében. Ehhez megbízható kockázatértékelési modelleket és eszközöket kell használniuk, amelyek segítenek azonosítani a magas kockázatú területeket és beszállítókat. Szükség van különféle kockázatcsökkentő intézkedések meghatározására, például a beszállítók auditálása, a fenntartható forrásokból származó anyagok preferálása, és a beszállítókkal való szorosabb együttműködés és kommunikáció.
Tanúsítványok és nyilatkozatok beszerzése
A megfelelés biztosítása érdekében a vállalatoknak hiteles tanúsítványokkal kell rendelkezniük, és rendszeres auditokat kell végezniük. Biztosítaniuk kell, hogy termékeik megfelelnek a nemzetközi fenntarthatósági szabványoknak, mint például az FSC (Forest Stewardship Council), vagy az RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil). Külső, független auditorokkal kell igazoltatni a tanúsítványok érvényességét és a fenntarthatósági követelmények betartását.
Jelentéstétel és kommunikáció
A vállalatoknak transzparensen kell kommunikálniuk tevékenységeikről és eredményeikről, rendszeresen jelentéseket kell benyújtaniuk az EU hatóságai felé a megfelelési tevékenységükről, beleértve az ellátási láncuk átláthatóságát és a kockázatcsökkentő intézkedéseket. Emellett szükség van arra is, hogy informálják a nyilvánosságot, például éves fenntarthatósági jelentések közzétételével.
Milyen szankciókra lehet számítani?
Az EUDR megsértése súlyos következményekkel járhat az érintett vállalatokra nézve. Az EU szigorú szankciókat és büntetéseket vezetett be a rendelet megszegése esetén, beleértve a pénzbírságokat és az érintett termékek importjának betiltását. Ezek a szankciók jelentős pénzügyi terhet róhatnak a vállalatokra és súlyosan károsíthatják hírnevüket. Magyarországon a követelményeket várhatóan a NÉBIH fogja ellenőrizni és a bírságokat is ők szabják majd ki.
Milyen hatása van mindennek az érintett ágazatokra?
Az EUDR bevezetése jelentős változásokat hoz az érintett ágazatok számára. A vállalatoknak új eljárásokat és rendszereket kell bevezetniük a megfelelés érdekében, ami növeli a működési költségeiket. Ugyanakkor a rendelet elősegíti a fenntarthatóbb gyakorlatok elterjedését, ami hosszú távon pozitív hatással lehet az erdőgazdálkodásra és a környezetvédelemre. Az EUDR sikeres megvalósítása érdekében a vállalatoknak és az érintett feleknek szorosan együtt kell működniük és folyamatosan fejleszteniük kell fenntarthatósági gyakorlataikat.